Ebben a cikkben egy olyan eszközt szeretnék bemutatni, amit pár éve már majdnem megvettem. Aztán mégsem, most meg mégiscsak itt van előttem. Mi ennek az oka?Gondolom mindannyian voltunk már úgy, hogy valamit azért vettünk meg, mert jó ideológiát gyártottunk hozzá. (Vagy pont ezért nem vettük.) Amúgy semmi, vagy igen kevés szükségünk volt rá. Hát persze, hogy volt/lesz ilyen. Gyakran csak a kíváncsiság hajtja az embert, ugyan a gyakorlatban jobb lenne-e az új eszköz, ruhadarab,…mint a régi jól bevált. Néha meg csak a gyűjtői szenvedély, hát ilyen is van. Én nem vagyok az a kimondottan gyűjtögető típus, de evőeszközből azért van néhány készlet. Na nem sok, kb. kétszer annyi, mint amennyi a családi kempingek alkalmával szükséges. Tehát mondjuk hat-nyolc készlet, amiből néhányat már be is mutattam az Alaptábor blogon. Ide kattintva olvasható. Van persze, akinek alacsonyabbak az igényei e téren, aki a rántotthúst is kézzel vagy kanállal eszi, meg egy spork+bögrében főzéssel kiegyezik. Én valójában a legjobban a többfunkciós, jó ötlettel megtervezett, hasznos eszközöket szeretem. Na de hogy miért vettem most mégis egy újabb készletet? Hát elsősorban nem a kanál vagy a villa miatt, bár azok is megérdemelnek pár szót. Egyedül a fogó lehetősége miatt vásároltam meg a Gerber Compleat-et, ami egy igencsak jó fantázianévvel megkeresztelt eszköz.
Öt éve került hozzám a Trangia 27-es szettje egy karácsonyi ajándék képében. Azóta az esetek 99%-ban ezt a készletet használom. Sütöm a húsokat, főzöm a virsliket, a palacsintát és mindent, amit csak a szemünk és a szánk megkíván. A szóban forgó karácsonyig nem volt szükségem spatulára meg „fogóra”, hiszen ez idáig én nem is használtam serpenyőt az erdőben. De kinyílt a világ a Trangia készlettel és a tapadásmentes serpenyőjével. Itt már lehet sütögetni forgatni a húsokat, a palacsintát… Na de a tapadásmentes edény nem szereti a fém dolgokat, én meg, ilyen szerepkörben a fa dolgokat nem igazán. Hamar el is jutottam egy klassz kis Ikea Duktig készletig, ami műanyagból készült. Ez egy olcsó és elég jó lehetőség konyhai eszköz terén. Ebből a készletből kivettem magamnak, ami hasznos… hát nyilván a csipeszt és a spatulát, mert alapjában véve az még nem volt a konyhai készletemben. És ezzel el is voltam idáig.
Néztem én akkoriban is a Gerber készletét, tetszett is, de azt gondoltam, hogy mivel a spatulán kívül fém eszközökből áll, így nekem nem megfelelő, mert bántani fogja a teflont. Aztán most a téli időszakban, hogy több időm volt, nézegettem videókat róla és ezeket látva, meg az addigra összegyűlt saját tapasztalatból kiindulva rájöttem, hogy teljesen jó lesz ez a szett nekem. De hogy ne csapjak a közepébe, kezdeném az elejéről. A legelejéről. 😊 A Compleat egyébként a Gerber outdoor konyhai részlegében egy komplett és kreatívan kitalált termékcsalád. Konyhakésekkel, serpenyővel, evőeszközökkel illetve egy hatalmas szettel, amiben aztán benne van minden. A szóban forgó evőeszköz szettből, összesen öt féle színben létezik, kis hazánkban jelen pillanatban a narancssárga(burnt orange) és a szürke(onyx) szín elérhető. Mivel a szürke színt nem kedvelem, így a narancssárga bevonatosat választottam, mert egyébként is szeretem ezt a színt és legalább nehezebben hagyom el. Ha lehetett volna, akkor a „burn bronz” színt vettem volna. A készlet egyszerű, de praktikus csomagolásban érkezik az új tulajdonosához. Ha boltban nézegeti a vevő, meg tudja tapintani, ami kétségtelen előny a bliszteres, vagy a zárt dobozos csomagoláshoz képest. Én mondjuk nem tudtam ezt megtenni, lévén webshopos vásárlást követtem el. De bíztam a Gerber minőségében, ami talán mostanában kezdi visszanyerni régi fényét, mert egy évtizede még leszálló ágban volt.
Ha kibontottuk a készletet, akkor látható, hogy négy elemből áll, de masszívan egybe illesztve, hogy szállításkor ne csörögjön, ne zörögjön, és hogy alapjában véve egyben tudjuk magunkkal vinni a készletet, minden további tároló nélkül. A komplett szett súlya : 65g, a hossza pedig 20 cm. A legszélesebb része pedig a spatula fejénél nagyjából 4 cm.
Ha mégsem vinnénk a multieszközt, akkor egy filléres tokkal áthidalható, hogy egybe legyen a készlet. Így megszabadulunk 15g súlytól. (Én meg is szabadultam tőle.)
Ha szétszedjük a készletet külön elemekre, akkor a következőt láthatjuk. Figyelem, felfelé tolva szedjük szét a készletet! Balról jobbra : spatula, spork (kanálvilla), kanál és egy multifunkcionális eszköz.
Kezdjük a spatulával, ez az, ami miatt a legjobban szerettem volna a készletet. Hiszen nagyon kevés evőeszköz készletben látni spatulát, pláne ilyen különlegeset. Erre később még kitérek. Hőálló műanyagból készült, ami nem bántja, nem karistolja össze a teflon edényeimet. Az egyik szélén egy szilikon fedőréteg található. Ezzel főzéskor maradéktalanul fel lehet az ételt szedni az edény aljáról. A spatula fejmérete 5×4 cm körül van.
A másik széle hullámos vagy kissé fogazott. Az étel leszorításánál illetve az edényben mozgatásakor kimondottan jól tud jönni egy ilyen „beakadós” felület. Puhább ételeket talán el is tudunk vágni vele, de szerintem a cél nem ez volt ezzel a kialakítással.
Ami még érdekes, hogy végén lévő nagy bumszli, amibe az eszközök belecsúsznak, kimondottan kényelmessé teszi használat közben a spatulát.
Ami igazán izgalmas, az a spatula másik vége. Ez a rész úgy van kialakítva, mint ahogy már láttuk az elején is, hogy az összes eszközt belecsúsztatva összefogja azokat.
De az igazi nagy dolog, a lényeg, itt nem ebben rejlik. Ha a kanalat, vagy a sporkot fordítva helyezzük bele akkor egy nagyszerű csipeszt kapunk. A két eszköz stabilan kapcsolódik egymáshoz, határozott kattanással rögzül. Minimálisan oldalirányba tud lötyögni, de nem csúszik ki és használat közben masszívan egyben van. Megfelelő rugóerővel és nyílással rendelkezik, hogy az ételt meg lehessen vele fogni. És nagyon erősen is fogja, hiszen a villa jól beleakaszkodik a húsba, odaszorítva azt a spatulához.
A kanállal összepattintva is használhatjuk szedéshez, ha olyan az étel hogy szóródós szétesős.
Egyébként, ami még ilyenkor érdekes, az a csipesz nyitása. Ha nem nyit eleget, akkor a hús megfogásához kifelé kell nyitni, ami egy kicsit macerásabb, mintha csak szorítani kellene vele. Ennek a csipesznek ekkora a nyitása. Szerintem ez bőven elég. A rugóerő az eszközben talán egy kicsit erősebb mint kellene, de azon könnyen lehet segíteni egy hajlítással.
És ami fontos, ami miatt először nem akartam megvenni de a gyakorlatban rájöttem, az az, hogy csak a spatula érintkezik felszedésnél, hús forgatáskor az edénnyel, így nem karcolja a tapadásmentes bevonatot.
Nézzük a sporkot. Ennek súlya önmagában 10 g és csak pár mm-rel rövidebb, mint az eszköz összecsomagolva. Alumíniumból van, az élek szépen kidolgozva és nagyon finoman mattra eloxálva, akárcsak a kanál. Én magam nem igazán kedvelem ezt a semmire sem igazán jó eszközt. Itt azért talán egy kicsit jobban eltalálták, mert nem mazsolányi fogak vannak rajta.(Lehet kapni külön sporkot is a Gerber kínálatában, na azon mazsolányiak a villa fogai.) Az oldala nem recés, mint sok másik típusnak. Nekem nem önmagában kell, kifejezetten a fogóhoz lesz használva. Külföldi fórumokon többen írták, hogy ha már van kanál a készletben, akkor miért nem egy teljes értékű villát tettek bele. Igen, nekem például az jobb lett volna. Az én véleményem az, hogy nyilván azért nem villa, mert ha valaki szereti a sporkot, akkor ezt a készletből kiemelve, könnyített túránál akár önmagában is elviheti. Mint villa, hát mondjuk úgy, hogy kompromisszumokkal használható… Mint kanál egy leveshez, úgy meg egyáltalán nem.
A másik kérdés egyébként az szokott lenni, hogy kés miért nincs a készletben. Erről meg az a véleményem, hogy egy önmagára valamit is adó természetjáró zsebében, táskájában mindenképpen kell lennie egy késnek, bicskának. Így ez haszontalan egy efféle készletben.
Az alumínium kanál formája már első látásra is szembetűnő, rendhagyó, kissé lecsapott oldalú öblével. Súlya 12 g. Ez sem az anyagköltség csökkentésre, vagy a tetszetős kinézet miatt van kitalálva. Ezzel a kialakítással könnyedén odaférhetünk az edények alján maradt utolsó falatokhoz. Ez előnyös az étkezésnél és a mosogatásnál is. Nem is gondolnánk, milyen jó dolog ez a pici apróság. Ha már a kanálgépet említettem, annak az öblébe kétszer annyi folyadék fér, mint a Gerber kanálba. Ám úgy általában ilyen űrméretűek a most kapható alu, vagy titán kanalak.
A végére maradt a kis multiszerszám, ami acélból készült az éltartósság miatt. Ennek a súlya a kis méretéhez képest pont ezért 15 g körül van.
Ezt alap esetben mindenképpen vinnünk kell, hiszen összerakva ez tartja egyben az alkatrészeket, mint egy ék.
Azonban egy kis ötletességgel ezt is ki lehet váltani, ha az evőeszközök végén lévő kis lamellákat kihajtjuk. (Vagy a külön tasak.)
A tasakbontó része elég igénytelenül van megélezve, sorjás, könnyen sértheti a kezünket. Egy kis csiszolással otthon befejezhető a legyártása. 😊 Ha viszont mégis magunkkal vinnénk, akkor a következő funkciókat (nem) látja el:
– zöldséghámozó (borzalmas, teljesen alkalmatlan a feladatra. Eleve picurka, nincs fogása, de amúgy sem hámoz. Nincs bicskád??)
– kupakbontó ( a világon minden kupakbontó)
– konzervnyitó (végül is…. 😊 )
– tasakbontó gyorsételekhez. (nincs bicskád??)
Maga a multieszköz elég kicsi, és fekete is, tehát ha leejted, jól elhagyható. Egyébként csak úgy nem hagyod ott, mert ez fogja össze a készletet ugye. De egy kis narancssárga festék juthatott volna rá. Nálam teljesen mindegy, mert az első használat után ment a kukába.Amit még meg kell említeni, hogy a villa és a kanál eloxált alumíniumból, a spatula pedig üvegszálas hőálló műanyagból készült. Mosogatógépben nem mosható, de a jó hír az, hogy az eszköz kialakítása olyan, hogy nem nagyon tud beleragadni semmi, könnyű eltisztítani. Egy komplett sütögetés után egy szál pzs-vel azonnal tisztára törölhető.
Nos, összességében a fent leírtak miatt vásároltam meg a Gerber Compleat evőeszköz készletét. Igaz, még keveset használtam, de úgy érzem, hogy egy jól kitalált igazán hasznos készletre tettem szert. Remélem tartósságban is beváltja a hozzá fűzött reményeimet.