Egy régen vágyott kempingfelszerelés került hozzám a napokban. Tudtam, hogy szükségem lesz rá, már akkor tudtam, mikor megvettem a Primus Omnifuel főzőkészüléket. Csak hát az a helyzet, hogy ennek a csekélységnek lélektani határon volt számomra az ára. Azonban egyre többet használom az Omnifuelt, és egyre jobban megérett bennem a vásárlás gondolata. Hogy mi is ez a kis kiegészítő? Ez egy hangtompító.De kezdeném az elejéről. Egy éve megvásároltam a Primus Omnifuel készüléket. Talán meg is jegyeztem az erről írt cikkben, hogy nagy, nehéz, körülményesebb, mint a gázégő, de a használati élménye meg a felhasználási területe is hasonlóan nagy. Meg a hangja is igen nagy, végül is nekem ez a legnagyobb bajom vele. Nézegettem a videókat vásárlás előtt, és láttam ezt, de azt gondoltam, meg lehet szokni. Azonban mikor egy asztalnál ülve, főzés közben többször vissza kellett kérdezni, mert nem hallottuk egymást, nos ilyenkor erősödött bennem a vásárlási láz. Ezekhez a folyékony üzemanyaggal működő készülékekhez, ha jól jártam utána, a világon két készítő gyárt ilyen hangtompítót.(és még a Primus, de csak az Omnifuel Ti-hez)
Az egyik a QuietStove,(QS) ami itt vásárolható meg:
https://store.quietstove.com/catalogsearch/result/?q=omnifuel
a másik az BernieDawg(BD) márka ami pedig itt érhető el:
https://store.quietstove.com/catalogsearch/result/?q=omnifuel
Nagyon sokat kutakodtam külföldi fórumokon, lévén magyar nyelven ez lesz az első ilyen részletes bemutató, hogy melyik milyen. Végül arra jutottam a felhasználók véleményeiből, videóiból, hogy mindkettő teljesen egyforma hatásfokú és a méretek is milliméteren belül azonosak és közel azonosak az árak, mégis e mellett döntöttem. Az döntött, hogy a BD jobban tetszett küllemre, ( hangtompító tetején a cég logója egy kutya tappancs. ) és ráadásul mivel valamiért Belgiumból jön (pedig USA gyártmány) nincs rajta vám, csak az áfa meg a szállítási költség. Fontos még hogy a BD három lába is szimpatikusabb, mint a QS négy lába.Mint írtam, mielőtt megvettem, nagyon sok videót megnéztem, hiszen a közel 100 €-os ár óvatosságra intett. Hogy mégis legyen egy támpont, hogy mekkora tárgyat kap a vevő ezért a pénzért, és miért húztam idáig a dolgot, álljon itt egy kép ami érzékelteti mit kap az ember ennyi pénzéért.Ami elsőre feltűnt, mikor a kezembe vettem az eszközt, az a hihetetlen precíz kidolgozás. Azt gondoltam, mivel kisipari gyártásról beszélünk, így sorjás kínai minőséget kapok majd. Nem tudom, miért gondoltam ezt, de mikor kézbe vettem, egy prémium termék mosolygott rám. Gyönyörű szép kidolgozás, lekerekített élek, az egész öntött tárgy, szinte, mint a selyem, olyan fogású volt. Ennek nagyon örültem.
Oldalt, körbe parányi lyukak vannak fúrva, három halmazban. Ezért úgy kell beleilleszteni a készülékbe a hangtompítót, hogy a készülék három edénytartó lábánál legyen a hangtompító három azon része, ahol nincsenek lyukak. Így, a lábakat nem fogja folyamatosan „hőkezelni, lágyítani” a láng! Itt jegyezném meg, hogy a hangtompító csak gázzal, foltbenzinnel és tisztabenzinnel (ami a töltőállomásokon kapható 95-ös 100-as(külföldi fórumokon fehérgáznak hívják) ) üzemel. Gázolajjal, kerozinnal… például nem üzemel.Mint írtam, a tetején egy kutyatappancs nyom látható, semmi más. Ellenben a QuietStove tetején felirat van, amin a gyártó weblapcíme és a modellszám látható. Utóbbit én nem találtam annyira ízlésesnek, mint a mancsnyomot.Az alján egy nagy beömlőnyílás és körülötte három kicsi szellőzőnyílás látható. Mindhárom lyuk az eszköz belsejébe nyílik. Továbbá három felirat, a gyártó ország és a másik kettő talán valami típusjel.A következő képen látható, hogy melyik alkatrészt cseréltem le erre a 55 grammosra. Ez megint adott az amúgy sem könnyű Omnifuel súlyához, de sosem voltam ultralight-os, nem igazán érdekel pár deka, ha valami hasznos, jól működik és/vagy örömömet lelem valamiben. És ebben örömömet lelem, meg jól is működik, meg hasznos is.Az alábbi két videóban látható, pontosabban halható lesz, hogy mi a különbség a két alkatrész használata közben. Mindkettő ugyanazzal a felvételi hangerővel készül, a körülmények, a mérőműszer távolsága is ugyanaz volt. Mindkét felvételen maximum teljesítményen ment az égés.
Íme az első videó, az eredeti alkatrésszel. Begyújtás után, egy darabig sárgás lánggal ég, majd miután beindul a gázosodás, már szép kéken fénylik a foltbenzin táplálta láng. Bár látszik, hogy a lángkép eléggé zavaros, de hát mitől is ne lenne az, ismerve az égéstér kialakítását. Ami nem látszik, hogy már a gyenge szél is könnyen torzítja a lángképet.
Ez pedig a második videó. A leírás szerint, elő kell melegíteni egy kis üzemanyaggal a készüléket úgy, hogy aláfolyik egy kis üzemanyag, meggyújtjuk, de az utánpótlást elzárjuk, és várni kell, hogy teljesen elaludjon a láng. Utána lehet ismét folyadékot engedni a készülékbe (ami akkor már gázként jön az égéstérbe) és begyújtani a már meleg eszközt. Ellenkező esetben „alulégés” jön létre, aminek az eredménye az, hogy az égés belül keletkezik, az alkatrész felizzik, és károsodhat. Nekem nem nagyon sikerült így kezelni, mert ha elzártam az utánpótlást, akkor egyből elaludt, lehet hogy keveset öntöttem alá. Így majdnem ugyanúgy gyújtottam be, mint az eredeti alkatrésszel. És ugyanúgy működött is.
A harmadik videóban, csak hogy ne legyen semmi kétség, egymás mellet hasonlítottam össze a készüléket, hangtompítóval és anélkül.
Készítettem egy képet felülnézetből is meg oldalnézetből is. Látható, hogy csodálatos a lángképe. Kiegyensúlyozott, stabil kék lánggal ég. És az is látható hogy nem figyeltem a lyukak állásának helyes irányára.
Összességében azt kell mondjam, hogy számomra megérte megvásárolni ezt a hangtompítót az Omnifuelhez. Élesben is kipróbáltuk már, mikor ez a cikket írom. Ami észrevehető, az a gázégőhöz hasonló szinte hangtalan működés és hogy sokkal jobban szabályozható, mint az eredeti alkatrésszel. A másik, hogy mivel a szél nem tud átfújni az égőtéren a „harangon” keresztül, így még a nagyobb szél sem tud csökkenteni a láng intenzitásán sokat. A szél által okozott lefújás vonatkozik egyébként a gázfőzőkre is, mert a gázfőzőkön jellemzően a gázrózsa tetején vannak a lyukak, ezen meg oldalt, így a szél mindig csak egyik oldalon tud belekapni a lángba. Természetesen minden főzőberendezésnél, ahol fennál a lefújás lehetősége, érdemes szélfogót alkalmazni.
Ugyanolyan könnyedén használható a főzőberendezés, mint az eredeti alkatrésszel, de óriási élmény, hogy nem kell túlkiabálnunk egymást és a főzőt az asztalnál. További előny még az is, hogy sokkal, de sokkal jobban lehet szabályozni a lángot. Így még könnyebb párolni, vagy lassan melegíteni, sütni. Ami egyébként a lassabb főzést, párolást illeti, sokkal jobban teljesít, mint a gázégőkkel. Gondolom az az oka ennek, hogy itt a kis lángot sem fújja el a szél, ezért nagyon minimumra le lehet tekerni az üzemanyag adagolót.
Ami fontos még a használat szempontjából, hogy mikor befejeztük a használatot, vagy azonnal kivesszük a hangtompítót, vagy beleszorul a harangba. Nem masszívan, akár egy darab bottal ki lehet pattintani, de azért annyira, hogy így simán el lehet tenni, és legközelebb már úgy vesszük elő, hogy helyén van a hangtompító. Páran csinálják azt is, hogy egy acél dróttal eleve belerögzítik a hangtompítót a harangba, hogy az állandóan a helyén legyen.
Mindent összevetve: a magas ár miatt egy évig húztam a megvásárlás időpontját. Kifizetéskor remegett az ujjam a fizetés gomb megnyomásakor. De mikor kezembe vettem a hangtompítót, már gyengültek ezek az érzések. Használat közben pedig teljesen elpárolgott a kétség, hogy jó befektetés volt megvenni. Egy sokkal jobban használható, komfortosabb készülékké vált a Primus Omnifuel. Reggel már nem én ébresztem a tábor lakóit, ha elkészítem a reggeli italomat, napközben főzés közben pedig az erdő hangjait hallom, nem egy repülőgép hajtómű hangját. 😊