Trangia Micro újragondolva

Majd két éve írtam egy cikket a Trangia Micro bögréjéről vagy edényéről, ezt még most sem döntöttem el, hogy mi. Nos, nem lehet mondani, hogy nagy reklámot csináltam vele a kis főzőeszköznek. Úgy önmagában, a mai napig azt mondom, nem lett telitalálat, bár hozzá kell tennem, hogy elég sokszor vittem már magammal, inkább márkahűségből mint praktikum szempontjából. Azonban mivel egyre több a hazai Trangia rajongó, és a Trangia Hungary csoportban meg személyesen is megosztjuk egymással a tapasztalatainkat, így felül kell bírálnom az előző véleményemet. Pontosabban nem is felülbírálni, hanem egy teljesen más megvilágításból leírni a véleményemet. Ez a másik nézőpont pedig a Trangia jól kitalált moduláris rendszereiből fakad. Mire gondolok? Hát arra, hogy a Trangia Micro-t nem önmagában, hanem szettben, szélfogóval, és alkoholos égővel (szellemégővel) együtt kell szemügyre venni. A fotózáshoz Balázs barátom készülékét kértem kölcsön, mert én továbbra sem állok barátságban az alkoholos főzőberendezésekkel. Tehát lássuk csak, miről van itt szó.

A teljes szett a Trangia legkisebb főzőrendszere. A mérete, nagyjából két ökölnyi méret. Kb. 11×9 cm-es fizikai méretekkel és az ehhez társuló 350 grammos súllyal, ami már a teljesen feltöltött alkoholos égőt is magába foglalja. Ez egy szokásos élénk narancsos színű kis tokba csomagolható el, ami külön vásárolható F50 típusazonosítóval, a berendezés tárolásához, szállításához.
A méret érzékeltetésére egymás mellett látható a Mini és a Micro készlete.
Ha kivesszük a kis szütyőből, és levesszük a fél literes edény tetejét, látható, hogy szépen passzolva helyet foglal benne a szellemégő és a szélfogó. Egy nagy sárga nejlonba, amit azért adnak, hogy ha esetleg rosszul tennénk rá a szellemégőre a kupakot,…vagy csak egyszerűen a nem kívánt szag miatt is jó lehet.Na tehát, ha eltávolítjuk ezt a sárga tasakot, akkor valóban, most már láthatóvá válik az egész rendszer.  Megjegyzem, én biztosan kiékelném valamivel a bögrében lévő dolgokat, mert lötyög-kotyog benne, ez engem zavarni szokott.A szélfogóban viszont az égőfej enyhén szorulva helyezkedik el. Nem kotyog, nem lötyög, stabil, de könnyű kivenni és visszarakni.Ami még nagyon stabil, az az edény a szélfogón. A kis perem és a szélfogó „levelei” nagyon stabil kapcsolódást alkotnak. Nem akar lecsúszni róla az edény, még üres állapotban sem. Nem úgy, mint a Miniről! Pozitívum, hogy ha kissé összenyomjuk az edénytartó fülecskéket, akkor a hazai szabvány konzervdoboz is szépen megáll rajta.Az egyetlen negatívum az edénnyel kapcsolatban egyébként továbbra is a fülén lévő, hőre zsugorodó, olvadó műanyag. Ez néhány perc alatt képes megégni, ha nem hajtjuk fel a fület.Ennyiből áll a szett. Miért is írtam most ezt a cikket? Ja, tudom. 😊 Hogy a legkisebb Trangia moduláris szettként mutassam be a Microt, és ne csak a bögrét önmagában. Igen, ez így szettben már meggondolandó, ha egy kicsi, de hatékony eszközt szeretnénk, ami természetjárás közben meleg ételhez-italhoz juttat minket. Konkrétan mire is elég egy feltöltéssel egy ilyen szett? Egy paprikáskrumpli elkészítéséhez. Két tea, két kávé, néhány tasakos leves, tésztaleves, vagy tasakos menü elkészítéséhez, konzervek melegítéséhez…

Egy töltéssel az alkoholos égő nagyjából 30 percig üzemel. De természetesen nem kell megalkudni ekkora üzemidővel, hiszen a Trangia nagy választékban kínál, 0,3. 0,5 és 1 l-es, praktikus kiöntőrendszerrel szerelt üzemanyagtartályokat.

(Photo Johannes Poignant (www.johannespoignant.se)

És hogy kinek való ez a rendszer? Hát én már meg nem mondom, mert annyi féle összeállítást láttam már. Ezt mindenkinek magának kell eldönteni. Súly, méret, praktikusság, szükségesség. Egy biztos, az apró negatívum ellenére, ami a fülét illeti, jól kitalált kompakt rendszer ételkészítéshez. Akár egy, akár több napos túrában gondolkodunk, mindenképpen ajánlott megfontolni egy ilyen szett beszerzését.